biuro@omnimo-meble.pl tel_icon +48 508 781 444

Dygestoria laboratoryjne

Firma OMNIMO Sp. z o.o. oferuje nowoczesne dygestoria laboratoryjne przeznaczone są do pracy z substancjami chemicznymi. Urządzenia te pełnią ważną rolę podczas pracy z groźnymi dla zdrowia substancjami. Chronią przed szkodliwymi oparami, mogącymi wydzielać się w pomieszczeniu specjalistycznym.

W naszych propozycjach znajdują się dygestoria laboratoryjne z komorą metalową oraz komorą laminowaną, w trzech wersjach gabarytowych. Obie wykonane zostały z wytrzymałych tworzyw, odpornych na działanie czynników chemicznych oraz mechanicznych. Spełniają normę PN-EN 14175, uwzględniającą wyposażenie komór w czujniki przepływu powietrza, wraz z sygnalizacją akustyczną i wizualną.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy w dygestorium produkty firmy OMNIMO Sp. z o.o. zostały poddane kontroli przez niezależny notyfikowany ośrodek i uznane za zgodne z normą PN-EN 14175. Przeprowadzone na nasze zlecenie badania i analizy udowadniają, że oferowane produkty laboratoryjne spełniają niezbędne wymogi bezpieczeństwa oraz europejskie normy jakości.

Zastosowanie


Głównym zadaniem każdego dygestorium jest zapewnienie ochrony personelu laboratoryjnego przed działaniem toksycznych i cuchnących oparów, gazów, płynów wydzielających się w czasie pracy z agresywnymi i żrącymi substancjami chemicznymi. Nie należy wykorzystywać tego rodzaju urządzeń przy pracy z substancjami wybuchowymi.

Dygestoria laboratoryjne – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystywane są przede wszystkim w laboratoriach do różnego rodzaju prac z wykorzystaniem substancji niebezpiecznych (ciekłych, stałych i gazowych). Ponadto mogą być wykorzystywane także w izbach pomiarowych, pomieszczeniach aparaturowych, czy na specjalnie do tego przygotowanych halach produkcyjnych. Nie mogą być jednak eksploatowane w obiektach narażonych na m.in. pożar, wybuch, zakłócenia polami elektrycznymi bądź magnetycznymi.

Dane techniczne


W skład dygestorium wchodzi blat, wykładka komory roboczej, okno przesuwne i przesuwnie okna, sterownik dygestorium, oświetlenie, media, a także szafka pod blatem i w niektórych modelach przeszklenie paneli bocznych. Urządzenie zaopatrzone jest w nowoczesną instalację elektryczną, która – w zależności od modelu – uwzględnia obecność czujników przepływu powietrza, czujników podniesionego okna, układów: sterowania oświetleniem, wentylatorem, zewnętrznym alarmem, zasilaniem zewnętrznych gniazd.

Dygestoria laboratoryjne posiadają nowoczesne systemy kontroli, które umożliwiają bezpieczną oraz sprawną pracę. Takie systemy nadzoru wyposażone są w sygnalizację optyczną i akustyczną aktywowaną w przypadku stanu alarmowego. Ponadto rozwiązania monitorujące pozwalają na rozpoznanie oraz zasygnalizowanie stanu zaniku napięcia, sterowanie oświetleniem, itp.


dygestoria z komorą metalową

Dostępne w naszej ofercie dygestorium z komorą metalową występuje w trzech wersjach wymiarowych:

  • 1200 mm
  • 1500 mm
  • 1800 mm

Konstrukcja powstała na bazie blachy (ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, ocynkowanej) zabezpieczonej poprzez malowanie proszkowe farbami o chemoodpornych właściwościach. W budowie komory roboczej zastosowano system wentylacji poprzez podwójną ścianę tylną. Rozwiązanie to bazuje na szeregu szczelin, przez które zasysane są lekkie opary w górnej części komory roboczej, a także ciężkie opary – z przestrzeni dolnej.

Dygestoria laboratoryjne posiadają komory robocze wyłożone różnego typu materiałami – w zależności od modelu – przedłużającymi czas użytkowania, m.in.: ceramika wielkogabarytowa, żywica fenolowa, polipropylen. Ponadto na wyposażeniu dygestorium z komorą metalową znajduje się listwa aluminiowa, która umożliwia sterowanie urządzenia, a także w czujniki przepływu powietrza z sygnalizacją wizualną i dźwiękowa, co jest zgodne z wymogiem normy PN-EN 14175.

W tym modelu dygestorium możliwe jest wprowadzenie blatów z materiału, odpowiadającego charakterowi pracy. Do powszechnie stosowanych materiałów na blaty wykorzystuje się: ceramikę monolityczną, ceramikę wielkogabarytową, żywicę fenolową, żywicę epoksydową, polipropylen, blachy ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej, granit, konglomerat kwarcowo-granitowy. Dla zapewnienia komfortu użytkowania zagospodarowana została przestrzeń pod blatem roboczym poprzez zastosowanie szafki dygestoryjnej wentylowanej.

dygestoria z komorą laminowaną

W naszej ofercie znajdują się dygestoria laboratoryjne z komorą laminowaną w trzech rozmiarach:

  • 1200 mm
  • 1500 mm
  • 1800 mm

Na konstrukcję składają się stalowe kształtowniki malowane proszkowo z wykorzystaniem farb chemoodpornych. Do budowy użyto płyt obustronnie laminowanych. Komora robocza dygestorium jest wentylowana poprzez system podwójnej ściany tylnej. Oznacza to, że w ścianie tylnej znajdują się liczne szczeliny, które zasysają opary: lekkie – w górnej części komory, zaś ciężkie – z dolnej strefy. W kwestii wyłożenia komory roboczej materiałem – stosuje się różnego rodzaju rozwiązania (m.in. ceramika wielkogabarytowa, żywica fenolowa, polipropylen), w zależności od zastosowania.

Dygestoria laboratoryjne z komorą laminowaną spełniają wymogi normy PN-EN 14176 w zakresie wyposażenia w czujniki przepływu powietrza z sygnalizacją dźwiękową i optyczną. Ponadto spełniają oczekiwania użytkowników, dzięki wyposażeniu w listwę armaturową, dzięki której możliwe jest sterowanie dygestorium. Ponadto zagospodarowano przestrzeń pod blatem, wprowadzając wentylowaną szafkę dygestoryjną.

W zależności od przeznaczenia w urządzeniu mogą być wykorzystane blaty bazujące na różnego rodzaju materiałach. Do powszechnie stosowanych należą między innymi: ceramika monolityczna, ceramika wielkogabarytowa, żywica fenolowa, żywica epoksydowa, polipropylen, blacha nierdzewna lub kwasoodporna, granit, konglomerat kwarcowo-granitowy.